Tory election triumph

THE Conservatives have taken a firm hold over Basingstoke and Deane Borough Council - winning a 10-seat majority in yesterday's election.

All 60 council seats were up for grabs and the Tories surpassed their best expectations to claim 35 of them. The Liberal Democrats won 14 seats, Labour finished with nine councillors and the two independent councillors retained their seats.

The Conservatives claimed several major scalps on their path to victory, unseating Labour group leader Gary Watts and borough mayor Warwick Lovegrove.

Former mayor Tony Jones lost his Buckskin seat after 17 years as county councillor Stephen Reid, a former borough council leader, made a triumphant return.

In Hart district, the Tories maintained their grip on Odiham, Long Sutton and Hook, but failed to take overall control of the council.

See Monday's Gazette - published on Tuesday because of the bank holiday - for reports and pictures.

The results below are ordered by ward, with the party first, candidate's name second and their vote third. The winners' names are in bold.

Basing
CON GODESEN Sven Howard 1962
CON MARKS Stephen Thomas 1821
CON CUBITT Onnalee Virginia 1725
LIB READ Alan John 1161
LIB READ Patricia Amelia 1042
LIB ARCHIBALD Anna Louise 928
LAB JOHNSON Julie 149
Electorate: 6471
Turnout: 3172 (49%)

Baughurst and Tadley North
LIB BOUND Michael John 953
CON ROUND Graham 887
LIB LOVEGROVE Warwick Godfrey 864
LAB CARR David 126
Electorate: 4221
Turnout: 1734 (41%)

Bramley and Sherfield
CON VAUGHAN Rhydian Peter 1091
CON JAYAWARDENA Ranil Malcolm 1063
LIB CAMERON Elaine Susan 230
LIB SPALDING Janice Ursula 189
LAB JONES Faye 113
Electorate: 3755
Turnout: 1466 (39%)

Brighton Hill North
LIB ROWLAND Sheila Betty 689
LIB GURDEN Brian Thomas 675
CON HALL-LACY Roy Thomas 285
CON WHEDDON Zoe Peta 259
LAB CONNOR Criss 117
LAB REGAN Colin 116
Electorate: 3995
Turnout: 1151 (29%)

Brighton Hill South
LIB HARKESS Kevin 578
LIB BARNES John 524
CON HOLLEY John Owen 390
CON WHEDDON Matt 362
LAB REGAN Elizabeth 187
LAB ROTHMAN Steve 143
Electorate: 3853
Turnout: 1133 (29%)

Brookvale and Kings Furlong
LIB JONES Doris 834
LIB SHAW John Daniel 818
CON JONES Darcy Malcolm 306
CON LOVEYS JERVOISE John Tristram 267
LAB COURTENAY Pauline 142
LAB COURTENAY Philip 130
Electorate: 4126
Turnout: 1299 (31%)

Buckskin
CON REID Stephen Henry 680
CON TAYLOR Robert David 678
LAB JONES Tony 437
LAB GLEESON Gill 429
LIB JONES Eric 152
Electorate: 4083
Turnout: 1367 (33%)

Burghclere, Highclere and St Mary Bourne
CON LEWIN James 1452
CON MITCHELL Horace 1370
LIB MALONE Pauleen 295
LIB DAVIES Anthony Laing 285
LAB ARBER Romilla 115
Electorate: 4269
Turnout: 1863 (44%)

Chineham
CON STILL Elaine Frances 1212
IND BIERMANN Martin 1129
CON DOWNES John Gunther 1013
CON EACHUS Hayley Kristina 878
LIB ELVISH Liam Anthony 271
LIB GRASSI Sheena Gillian 170
LAB DAVEY Eddie 151
Electorate: 6275
Turnout: 2070 (33%)

East Woodhay
CON SANDERS Clive 770
LIB SLOANE WILLIAMS Lucy 128
Electorate: 2214
Turnout: 902 (41%)

Eastrop
LIB PARKER Stuart 660
LIB JAMES Gavin 542
CON COLLINS Ronald Bertram 280
CON DOWNES Rebecca Anne 271
LAB HOWE Phil 128
LAB CAVANAGH Eileen 122
GRN PINTO Matthew Joseph 86
Electorate: 3462
Turnout: 1104 (32%)

Grove
LIB HUSSEY Ronald John 1187
LIB DAY Stephen Richard 1045
CON MCCONNELL Stephen Daniel 602
CON JAYAWARDENA Nalin Mahinda 546
LAB KRISHAN Hema 90
LAB POTTER David 80
Electorate: 4412
Turnout: 1853 (42%)

Hatch Warren and Beggarwood
CON PUTTY Dan 1291
CON HEATH Philip Andrew 1254
CON ROBINSON Harold Jerome 1245
LIB DAY Ruth Elizabeth 354
LIB AMESBURY Josephine Eleanor Alice 237
LIB MITCHELL Thomas 235
LAB WATTS Dawn 189
LAB STOCKWELL Mike 123
LAB WICKREMERATNE Upali 113
Electorate: 6364
Turnout: 1776 (28%)

Kempshott
CON COURT Anne 1683
CON BURGESS Rita Jean 1586
CON HEATH Christine 1560
LAB DAVEY Richard 278
LIB GURDEN Eleanor Jeanne 273
LIB LOCK Sheila Ellen 257
LIB SIMPSON Alan Stretton 253
LAB MCCORMICK Walter 251
LAB WOOLDRIDGE Nigel 197
Electorate: 5780
Turnout: 2227 (39%)

Kingsclere
CON OSSELTON Cathy 1288
CON RHATIGAN Ken 1134
LIB WARD Roger Thorpe 206
LAB GIBB Jim 186
LIB WATTS Jean Marie 153
Electorate: 3842
Turnout: 1561 (41%)

Norden
LAB HARVEY Paul 1005
LAB HOOD George 997
LAB JAMES Laura 990
CON BRANT Keith James 548
CON HOLDER Jim 522
CON MCNAIR SCOTT Nigel Guthrie 510
LIB RENWICK Janet Joan 244
LIB DOSWELL Jade Mary 225
LIB ARCHIBALD Alastair 213
Electorate: 6023
Turnout: 1833 (30%)

Oakley and North Waltham
CON TAYLOR Diane Marilyn 1299
CON MORRISON Cecilia Mary 1284
CON FINNEY Andrew John 1119
LIB BURBIDGE-KING John Francis 366
LIB COOPER Robert Charles 241
LIB STATHAM Caroline Elaine 203
LAB CAVANAGH David 88
LAB BAILEY Roger 80
Electorate: 5470
Turnout: 2440 (45%)

Overton, Laverstoke and Steventon
LIB BAKER Paula 924
IND TILBURY Ian Keith 908
CON JONES Marion Elizabeth Katherine 442
CON COFFEY Clare Marie 398
LIB LESSWARE Jacky 301
LAB DADY Rick 98
Electorate: 3594
Turnout: 1650 (46%)

Pamber and Silchester
CON CHAPMAN Keith George 1285
CON TUCKER Marilyn Jane 1091
LIB BARNETT Marina Renate 339
LAB PRICE Terry 206
Electorate: 3611
Turnout: 1599 (44%)

Popley East
LAB BRIAN Mary 546
LAB MCCORMICK Andy 535
CON CUBITT Hugo John 254
CON PIRIE Gordon Murray 217
LIB OLIVER Cynthia Grace 120
LIB WHITECHURCH Stephen David 110
Electorate: 3723
Turnout: 961 (26%)

Popley West
LAB FRANKUM Jane 386
LAB FRANKUM Paul 345
CON MILLER Paul Edward 250
CON ALDOUS Christopher Michael 232
LIB HARRIS Peter John 81
LIB BARNARD Roger Leslie 75
Electorate: 2546
Turnout: 713 (28%)

Rooksdown
CON CHERRETT Karen Elizabeth 261
LIB BERWICK-GOODING Michael 114
LAB PARRY Stan 23
Electorate: 1071
Turnout: 398 (37%)

Sherborne St John
CON LEEK John Anthony 652
LIB WALL John Gordon Lionel 114
LAB FRANKUM Tony 58
Electorate: 1754
Turnout: 833 (47%)

South Ham
LAB TRAYNOR Gerry 1056
CON COURT Richard 1023
LAB KEATING Sean 941
CON JONES Lee 913
CON GARDINER Roger David 911
LAB WATTS Gary 869
LIB OXLADE Kevin Ian 318
LIB HUSSEY Madeline 249
LIB HELEY Benjamin Paul 225
Electorate: 6543
Turnout: 2322 (35%)

Tadley Central
CON WEST Stephen Michael 528
LIB SLIMIN Jo 414
LAB CURRY Ray 31
Electorate: 2113
Turnout: 973 (46%)

Tadley South
CON LEEKS David Alan 1048
CON MUSSON Rob 928
LIB HANKINSON Ian Edward 371
LAB DADY Susan 167
Electorate: 4376
Turnout: 1398 (32%)

Upton Grey and The Candovers
CON RUFFELL Mark Beresford 919
LAB ROWE Ronald 85
Electorate: 2155
Turnout: 1008 (47%)

Whitchurch
LIB DUNLOP Eric 922
LIB WATTS Keith Ernest Vincent 862
CON JUDGE Bill 846
CON COFFEY Therese Anne 779
Electorate: 3923
Turnout: 1818 (46%)

Winklebury
CON GOLDING Rob 1097
CON DONNELL Robert John Charles 1070
LAB FREEMAN Angie 580
LAB JEFF Lea 572
LIB WHITECHURCH Richard Andrew 97
LIB NWASIKE Obi 87
Electorate: 4774
Turnout: 1844 (39%)

click2find

About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree